Komponentai efektyviai saulės elektrinei: namams ir verslui

Keliaujant link tvaraus gyvenimo, saulės energijos sistemos įrengimas namuose ar verslui tampa itin patrauklia alternatyva tapti savarankiškiems ir nepriklausomiems nuo elektros tiekėjų. Efektyvią ir funkcionuojančią saulės elektrinę sudaro keletas pagrindinių komponentų, kurių kiekvieno individualus vaidmuo yra itin svarbus bendrai sistemos veiklai bei energijos gamybos efektyvumui. Supratus kiekvieno komponento vertę ir jo funkcijas, galime tinkamai susidėlioti saulės elektrinės įrengimo planą, kad kiekviena jos grandis veiklų nepriekaištingai. Suprantama, kad nuo komponento kokybės, bei tam tikrų techninių savybių priklausys ir bendra saulės elektrinės kaina. Pagrindiniai saulės elektrinės komponentai, nepriklausomai ar ji įrengiama ant namo stogo, ar ant žemės, būtų šie:

  1. Saulės baterijos

Saulės baterijos, dažnai vadinamos fotovoltinėmis (PV) plokštėmis, moduliais ar panelėmis, yra pagrindiniai bet kurios saulės energijos sistemos elementai. Šios plokštės yra atsakingos už saulės šviesos pavertimą nuolatinės srovės (DC) elektros energija. Pasirinkite aukštos kokybės saulės baterijas su optimaliais efektyvumo rodikliais, kad maksimaliai padidintumėte savo sistemos energijos gamybos potencialą. Saulės baterijos kaina priklauso nuo tokių techninių savybių kaip jos tipas, efektyvumo koeficientas, įtampos ir galios parametrai ir kt.

  1. Montavimo konstrukcija

Patikima tvirtinimo konstrukcija ir konstrukcinis karkasas yra būtini norint patikimai pritvirtinti saulės baterijas prie stogo arba ant žemės sumontuotos sistemos. Nesvarbu, ar tai fiksuota, reguliuojama ar sekimo tvirtinimo sistema, tinkamo įrengimo ir išlygiavimo užtikrinimas yra labai svarbus siekiant maksimaliai padidinti saulės energijos absorbciją ir bendrą sistemos efektyvumą. Be to, šie komponentai užtikrina stabilumą ir ilgaamžiškumą, apsaugodami saulės baterijas nuo išorinių veiksnių, tokių kaip vėjas, sniegas ir kiti aplinkos veiksniai.

 

  1.  Inverteriai 

Inverteriai atlieka vieną iš svarbiausių funkcijų – saulės kolektorių generuojamą nuolatinės srovės elektros energiją paverčia naudojama kintamosios srovės (AC) elektros energija, kuri maitina jūsų buitinius prietaisus. Norėdami užtikrinti efektyvų energijos konvertavimą ir optimalų sistemos veikimą, rinkitės aukštos kokybės inverterius.

 

  1. Elektros laidai ir skirstomieji įrenginiai

Veiksminga elektros instaliacija ir skirstomieji įrenginiai palengvina sklandų elektros energijos perdavimą iš saulės kolektorių į jūsų namų elektros sistemą. Kokybiški laidai ir atitinkami saugos mechanizmai, tokie kaip jungikliai ir apsaugos, nuo per didelės įtampos, įtaisai, yra būtini norint užtikrinti elektros saugą ir apsaugoti saulės sistemą nuo galimų elektros pavojų.

 

  1. Stebėjimo sistemos

Stebėjimo sistemų, tokių kaip energijos skaitikliai ir duomenų kaupikliai, integravimas leidžia stebėti savo saulės sistemos veikimą ir energijos gamybą realiuoju laiku. Šios stebėjimo priemonės suteikia vertingų įžvalgų apie sistemos efektyvumą ir leidžia nustatyti galimas problemas ir optimizuoti energijos gamybą.

 

  1.  Akumuliatoriaus saugykla (pasirinktinai)

Į savo saulės sistemą įtraukus baterijų saugyklą, galite kaupti saulės energijos perteklių, kad galėtumėte naudoti tais atvejais, kai yra per mažai saulės šviesos arba nutrūkus elektros tiekimui. Energijos kaupimo sistemos padidina jūsų namų energijos tiekimo savarankiškumą, sumažindamos priklausomybę nuo tinklo ir maksimaliai padidindamos saulės pagamintos elektros energijos panaudojimą.

 

Suprasdami kiekvieno komponento saulės energijos sistemoje vaidmenį, namų ir verslo savininkai gali priimti pagrįstus sprendimus planuodami, įrengdami ir prižiūrėdami saulės energijos infrastruktūrą. Šių komponentų visuma sukuria darnią energijos gamybos sistemą, skatinančią energijos vartojimo efektyvumą, bei prisideda prie švaresnės, tvaresnės ateities kartoms.

Valstybės parama saulės elektrinėms fiziniams asmenims

Lietuvoje valstybė teikia Aplinkos projektų valdymo agentūros - APVA - paramą gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrinę. Ši parama yra skirta tiek individualiems namų savininkams, tiek daugiabučių namų bendrijoms.

Paramą saulės elektrinei gali gauti fizinis asmuo, nuosavybės teise valdantis elektros energijos vartojimo objektą (gyvenamosios paskirties vieno buto pastatą, gyvenamosios paskirties butą arba sodų paskirties pastatą (sodo namą), kurie turi būti įregistruoti VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto registre.

Parama saulės elektrinei skiriama visiems, norintiems įsirengti saulės elektrinę ant objekto stogo arba ant žemės šalia jo. Svarbu pastebėti, kad maksimali paramos suma yra skiriama iki 10 kW galios saulės elektrinėms.

Kad gautumėte valstybės paramą saulės elektrinei ji taip pat turi atitikti tam tikrus techninius nuostatus:

  • Įranga turi būti nauja ir atitikti ES standartusl

  • Saulės moduliams turi būti suteikta ne mažiau 10 metų produkto garantija ir bent 25 metų 80 proc. efektyvumo garantija;

  • Įtampos keitikliui (inverteriui) turi būti suteikta ne mažiau nei 5 metų produkto garantija;

  • Įranga turi turėti ne mažesnę nei IP65 apsaugą nuo drėgmės ir dulkių.

 

Todėl atkreipkite dėmesį prieš renkantis tiekėją savo saulės elektrinei, kad jis tikrai gali pasiūlyti jums aukščiausios rūšies produkciją atitinkančią reikalavimus paramai gauti.

Finansinis saulės elektrinės pranašumas - kada atsipirks?

Nors pradinės saulės elektrinių pirkimo ir įrengimo išlaidos gali išgąsdinti daugelį potencialių investuotojų svarbu suprasti ir išanalizuoti atsiperkamumo aspektus. Išankstinės išlaidos, įskaitant įrangą, įrengimą ir būtiniausius leidimus, gali atgrasyti tuos, kurie pirmiausia siekia trumpalaikės finansinės naudos. Be to, saulės elektrinių investicijų grąžos (IG) grafikas skiriasi priklausomai nuo tokių veiksnių kaip geografinė padėtis, energijos suvartojimas, galimos paskatos ir konkretus pasirinktos saulės baterijų sistemos tipas.

Nepaisant šių pradinių kliūčių, būtina suprasti ir išanalizuoti ilgalaikius finansinius pranašumus, susijusius su investicijomis į saulės elektrines. Nuolat tobulėjant technologijoms, bėgant metams saulės elektrinių kainos labai sumažėjo, todėl jos tapo prieinamesnės platesniam vartotojų ratui. Be to, saulės elektrinių ilgaamžiškumas užtikrina, kad įdiegus jos gali toliau gaminti elektrą daugiau nei 25 metus ir siūlyti pastovų ir patikimą energijos šaltinį nepatiriant papildomų finansinių išlaidų. Skaičiuojama, kad įprastas investicijos į saulės elektrinę atsiperkamumas vidutiniam namų ūkiui, pasinaudojus APVA parama, yra 4-6 metai.

Saulės baterijos gali generuoti didelį energijos kiekį, priklausomai nuo įvairių veiksnių, tokių kaip panelės efektyvumas, geografinė padėtis, oro sąlygos ir, žinoma, panelių kiekis.  Suprantama, kad šiltuoju sezonu, kai šviesusis paros metas yra daug ilgesnis ir gaunama daugiau tiesioginės saulės, elektros gamybos apimtys taip pat bus didesnės. Vidutiniškai standartinė 1 kilovato (kW) saulės baterijų sistema per dieną gali pagaminti maždaug 4 kWh elektros energijos, jei ji gauna apie 4–5 valandas tiesioginių saulės spindulių. Jeigu saulės elektrinė gamina daugiau elektros energijos nei tuo metu yra suvartojama, likusi nepanaudota energija gali būti kaupiama kolektoriuose, parduodama elektros tinklams arba ten kaupiama, kad sumažėjus gamybai būtų padengiamas skirtumas atgaunant šią energiją.  

Be to, negalima pamiršti teigiamo poveikio turto vertei. Namai ir įmonės, kuriose įrengtos saulės baterijų sistemos, nekilnojamojo turto rinkoje dažnai nustato aukštesnes kainas, pritraukiančius aplinką tausojančius pirkėjus, kurie vertina galimybę sumažinti komunalines paslaugas ir tvarų gyvenimą.

Apibendrinant galima pasakyti, kad nors saulės moduliai savo kaina kaip investicija gali atrodyti bauginančiai, tačiau dėl ilgalaikės finansinės naudos ir teigiamo poveikio aplinkai ją verta apsvarstyti. Prieš pradedant planuoti saulės elektrinės įrengimą, turite įsivertinti savo energijos sąnaudas, kad jūsų elektrinė pagamintų optimalų energijos kiekį: įsirengus per mažą elektrinę trūkumą turėsite papildyti perkant energiją iš savo elektros tiekėjo, o per didelė elektrinė reiškia didesnes įrengimo išlaidas. Nuolatinė technologijų pažanga kartu su mažėjančiomis sąnaudomis ir vyriausybės paskatų prieinamumu prisideda prie bendro saulės kolektorių įrenginių patrauklumo. 

Apie mus

Tvari ir niekada nesibaigianti energija – mūsų visų ateitis. Kuo greičiau tapsime jos dalimi, priimsime jos suteikiamas galimybes – tuo greičiau prisidėsime prie žalesnės ateities, kuri yra visų mūsų rankose. Pinus LT, UAB yra oficialus „Bluesun Solar“ saulės elektrinių komponentų atstovas Lietuvoje. Ilgametė patirtis, lankstus požiūris į klientus bei nuolatinis inovacijų siekimas – mūsų kasdienybė. Suprantame, kad neturint patirties suprasti saulės elektrinių galimybes gali būti sunku. Mūsų tikslas – padėti Jums ne tik įvertinti saulės elektrinių naudą verslui bei privačiam asmeniui, tačiau taip pat ir suteikti įrangą bei montavimo paslaugas, kurios leis žengti didelį bei efektyvų žingsnį tvaraus rytojaus link. Saulės elektrinių dalys – saulės moduliai, inverteriai, baterijos, montavimo konstrukcijos, kabeliai ir optimizatoriai – tiesiai iš gamintojo rankų į Jūsų namus.

Mes siūlome

Konsultuojame ir įrengiame saulės elektrines privatiems asmenims bei verslui. Mes pasirūpinsime visu procesu, kuris prasideda detaliu saulės elektrinės įrengimo planavimu: nuo projektavimo iki montavimo ir galiausiai techninės įrangos priežiūros.

Jei turite bet kokių klausimų mes mielai pakonsultuosime ir padėsime ne tik geriau suprasti elektrinės galimybes, techninius skirtumus, tačiau ir susipažinti su jos priežiūros aspektais.

Susisiekite ir pradėkite gyventi žaliau, tačiau svarbiausia – taip pat komfortabiliai ir kur kas pigiau.


Skaityti daugiau Suskleisti

Įgyvendinti projektai

Įkeliama...