Sprendimas pasirinkti ant stogo arba ant žemės montuojamas saulės modulius yra labai svarbus veiksnys, galintis reikšmingai paveikti saulės energijos sistemos efektyvumą ir našumą. Kiekvienas metodas turi aiškių pranašumų ir turi unikalių aspektų, į kuriuos reikia atsižvelgti.
Ant stogo montuojami saulės moduliai:
Ant stogo montuojami saulės moduliai jau seniai buvo populiariausias pasirinkimas gyvenamųjų namų instaliacijai dėl savo erdvę taupančio dizaino ir nepastebimos integracijos su esama konstrukcija. Šios plokštės tvirtinamos ant specialiai suprojektuotų laikiklių, kurie yra patikimai pritvirtinti prie stogo. Ši sąranka maksimaliai išnaudoja erdvę, ypač turint omenyje ribotą žemės plotą. Tačiau norint užtikrinti optimalų saulės spindulių poveikį, montavimo procesas reikalauja kruopštaus stogo medžiagos, orientacijos ir kampo įvertinimo. Norint išvengti energijos gamybos nuostolių, reikia nuodugniai įvertinti tokius veiksnius kaip šešėlis nuo netoliese esančių konstrukcijų ar medžių. Be to, renkantis šį metodą labai svarbu atsižvelgti į poveikį stogo vientisumui ir galimus papildomus priežiūros reikalavimus.
Ant žemės montuojami saulės moduliai:
Priešingai, ant žemės montuojami saulės moduliai suteikia daugiau lankstumo montavimo procesui. Šie įrenginiai tinka tiek gyvenamiesiems, tiek komerciniams tikslams, ypač tose vietose, kur yra pakankamai žemės ir neturime tokių griežtų vietos apribojimų. Plokštės montuojamos ant rėmų arba stelažų, kuriuos galima reguliuoti, kad būtų pasiektas optimalus pakreipimas ir orientacija, bei maksimaliai sugerta saulės šviesa. Ši sąranka sumažina šešėlių riziką ir leidžia lengviau valyti bei prižiūrėti modulius, todėl gali pailgėti saulės elektrinės tarnavimo laikas. Be to, ant žemės montuojamos sistemos turi mastelio privalumą, todėl jos yra idealus pasirinkimas didesniems įrenginiams ir komerciniams saulės energijos projektams.
Tvirtinimo skirtumai
Tiek ant stogo, tiek ant žemės montuojamų saulės modulių tvirtinimo būdai labai skiriasi ir reikalauja kruopštaus planavimo bei vykdymo. Nors ant stogo montuojamoms plokštėms reikalingi saugūs tvirtinimai, galintys atlaikyti įvairias oro sąlygas, kritulius, bei vėją ant žemės montuojamoms sistemoms reikalingi tvirti pamatai ir atramos, kad šių neveiktų išorinės jėgos. Tokie veiksniai, kaip vėjo apkrova, dirvožemio tipas ir geografinė padėtis, yra esminiai aspektai, į kuriuos reikia atsižvelgti įrengiant saulės elektrinę ant žemės.
Galiausiai pasirinkimas tarp stogo ir ant žemės montuojamų saulės modulių priklauso nuo konkrečių atitinkamo turto reikalavimų ir apribojimų. Nors stogo instaliacijos suteikia erdvės taupymo privalumų ir lengvą integravimą, ant žemės montuojamos sistemos suteikia daugiau lankstumo ir galimybių didesnio masto projektams. Visapusiškai įvertinę fiksavimo skirtumus ir atsižvelgdami į unikalius kiekvieno įrengimo metodo požymius, asmenys ir įmonės gali priimti pagrįstus sprendimus, atitinkančius jų energijos poreikius ir ilgalaikius tvarumo tikslus.